Του: Αντώνη Αντωνόπουλου

Ουδείς… άσφαλτος. Και όμως έχει ειπωθεί τηλεοπτικά!!!
Παρά ταύτα το λάθος είναι μέρος της καθημερινότητας πόσο μάλλον της δημοσιογραφικής.
Και λάθος κάνουμε και θα κάνουμε όλοι. Το θέμα είναι να προσπαθούμε όσο γίνεται λιγότερα και κυρίως να αποφεύγουμε τους… βιασμούς.
Οι μεταδόσεις αγώνων οποιονδήποτε αθλημάτων είναι δύσκολη υπόθεση. Ασχέτως αν από τύχη έχουν αποφευχθεί ατυχήματα στα τύμπανα σας με όσα ακούτε κυρίως τα Σαββατοκύριακα.
Για να θυμηθούμε και να αποφεύγουμε κατ εξακολούθηση και… «Παρά φύση» βιασμούς της πλουσιότατης ελληνικής γλώσσας καλό θα είναι να φρεσκάρουμε λίγο αυτά που μας δίδασκαν στο σχολείο ,αλλά και άλλα που καταγράφονται είτε ως κανόνες του παιχνιδιού, είτε ως ορολογία .

1)Λέγεται «Το σκορ είναι ο-ο…»,η «Το αποτέλεσμα είναι ο-ο»
Δεν υπάρχει σκόρ όσο διατηρείτε το 0-0.Και βεβαίως δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα υπάρχει στο ημίχρονο και στο τέλος του αγώνα.
2) «Το σκορ άνοιξε με εύστοχο  χτύπημα πέναλτι…» Το σκορ ανοίγει με χτύπημα πέναλτι. Γιατί το χτύπημα πέναλτι δεν γινόταν γκολ δεν θα άνοιγε το… σκορ.
3) «Εκτελεί απ ευθείας το πέναλτι…» Εκτελεί το πέναλτι. Το απ ευθείας, τι χρειάζεται;
4) «Η μπάλα αποκρούεται από το δοκάρι…!!!»Δεν… έχω δει σας διαβεβαιώνω τόσα χρόνια δοκάρι να… αποκρούει την μπάλα.
5)Η αμυντική διάταξη μιας ομάδα δέχεται ασφυκτική πίεση και λέγεται ότι «Βρίσκεται στο μάτι του κυκλώνα…» Ακριβώς αντίθετη έννοια από την «Δίνη του κυκλώνα» που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε ανάλογη περίπτωση.
6) «Από το γήπεδο της Τούμπας…» Όταν έχει στο περιβάλλοντα του αγωνιστικού χώρου στίβο, δηλαδή Κουλουάρ, δεν είναι γήπεδο αλλά στάδιο.
7) «Εκτελεί το αράουτ…» Δεν υπάρχει αράουτ αλλά  πλάγιο άουτ.
8)Δεν έχουμε τους ασκούς του Αιόλου, αλλά τον Ασκό του Αιόλου.
9)Ο βοηθός διαιτητή εδώ και κάποια χρόνια και όχι επόπτης, δεν καταλογίζει αλλά υποδεικνύει την παράβαση του παίκτη.
10)Ρωτάει ο δημοσιογράφος τον παίκτη αν ήταν πέναλτι!!!Που θα το δει ο παίκτης;!!!
11) «Βρισκόμαστε στα δύο  τελευταία λεπτά…» Το σωστό είναι «Βρισκόμαστε στα τελευταία δυο λεπτά.»
12) «Εδώ βλέπουμε τους βετεράνους ποδοσφαιριστές …»Ο Βετεράνος παίζει μπάλα ακόμη, σε αντίθεση με τον Παλαίμαχο που έχει σταματήσει.
13) Ερώτηση στο  παίκτη «Πως αισθάνεσαι…» ,η «Πως είδες τον αγώνα…» Είναι… λυπημένος που κέρδισε και …κράτησε σημειώσεις την ώρα του παιχνιδιού, για να πάει να τον γράψει!!!
14)Είναι ο «Νεοαποκτηθείς παίκτης» και όχι ο «Νεοαποκτηθέντας»
15)Με τους πρώην και τους τέως γίνεται χαμός. Πρώην είναι οποιοσδήποτε από τους παλαιότερους και τέως είναι ο αμέσως προηγούμενος.
16) «Η μπάλα βγαίνει έξω από το γήπεδο» Ναι πηγαίνει για …σουβλάκι απέναντι. Η μπάλα βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου.
17)Δεν υπάρχει «Ο Σύριος ποδοσφαιριστής» αλλά ο Σύρος.
18)Δεν υπάρχει… Δανέζος και Αργεντινέζος ποδοσφαιριστής, αλλά Δανός και Αργεντινός.