12.6.10

Μουντιάλ 2010 - Νότια Κορέα-Ελλαδα 2-0 -ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Ο στόχος της πρώτης νίκης, του πρώτου βαθμού, του πρώτου γκολ στην ιστορία της εθνικής Ελλάδας σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου θα πάρει παράταση ως τον επόμενο αγώνα με τη Νιγηρία, στις 17 Ιουνίου. Πραγματοποιώντας απογοητευτική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 2-0 από τη Νότια Κορέα (7΄ Λι Τσουνγκ-Σου, 52΄ Παρκ Γι-Σουνγκ) στο στάδιο "Νέλσον Μαντέλα" στο Πορτ Ελίζαμπεθ, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία του 2ου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νότιας Αφρικής. Έχοντας παρακολουθήσει σε βίντεο τους τρεις τελευταίους αγώνες της Νότιας Κορέας αλλά και αντιμετωπίσει πρόσφατα σε φιλικό τους Βορειοκορεάτες, ο Ρεχάγκελ κατέληξε στους Βύντρα και Παπαδόπουλο για το κέντρο της άμυνας, προκειμένου να έχει μεγαλύτερη ταχύτητα στα μετόπισθεν. Ως εκ τούτου ο Κυργιάκος "θυσιάστηκε" προς χάριν της τακτικής, όμως από τη στιγμή που η ταχύτητα ήταν ένα ζητούμενο η επιλογή του Χαριστέα στο βασικό σχήμα έμοιαζε απόφαση οξύμωρη, ενώ αντικείμενο κριτικής αναμένεται να αποτελέσει και η χρησιμοποίηση κάποιων άλλων ποδοσφαιριστών που είναι πασιφανές ότι δεν βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Τρία λεπτά μετά το εναρκτήριο σφύριγμα του Νεοζηλανδού Χέστερ η ελληνική ομάδα άγγιξε το γκολ με τον Τοροσίδη, όμως η προβολή του ακραίου αμυντικού μετά το κόρνερ του Καραγκούνη πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένας άλλος αμυντικός, όμως, ο Λι Τσουνγκ-Σου, ήταν πιο εύστοχος στο 7ο λεπτό: ο Κι Σουνγκ-Βενγκ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από Χαριστέα και Κατσουράνη και ο επερχόμενος Λι δεν είχε παρά να τη σπρώξει στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ. Η αδυναμία της ελληνικής ομάδας να οργανώσει το παιχνίδι και να γίνει απειλητική ήταν γνωστή, όμως το να μην ξαναδημιουργήσει ευκαιρία ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάντησε εκνευριστικό. Ο Καραγκούνης δεν πήγαινε καλά οργανωτικά, ο Σεϊταρίδης δεν βοηθούσε επιθετικά (άλλη μία επιλογή που επιδέχεται συζήτηση), Χαριστέας και Σαμαράς ήταν ακίνδυνοι στα άκρα και ο Γκέκας περίμενε ματαίως μια κάθετη πάσα για να αξιοποιήσει το ξεπέταγμά του. Όλα αυτά απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν ήταν και η Βραζιλία, αφού εκτός της αγωνιστικής πειθαρχίας και έναν οργανωμένο τρόπο ανάπτυξης, η Νότια Κορέα σε καμία περίπτωση δεν αποτελούσε "φόβητρο". Παρ΄ όλα ταύτα, οι Ασιάτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν στο 28ο λεπτό. Από λάθος υπολογισμό του Παπαδόπουλου η μπάλα πέρασε και ο Παρκ Τσου-Γιονγκ βρέθηκε απέναντι στον Τζόρβα, που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ το πλασέ του. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πατσατζόγλου να έχει αντικαταστήσει τον Καραγκούνη, όμως ακριβώς στο ίδιο λεπτό με εκείνο του πρώτου μέρους η εθνική βρέθηκε να κυνηγά για να καλύψει διαφορά δύο γκολ: στο 52΄, λοιπόν, ο Βύντρα έχασε τον έλεγχο μιας εύκολης μπαλιάς έξω από την περιοχή και ο "αστέρας" της αντίπαλης ομάδας, ο Παρκ Γι-Σουνγκ, πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Στο 61ο λεπτό ο Ρεχάγκελ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές αντικαθιστώντας τα 2/3 της επίθεσης (Σαλπιγγίδης και Καπετάνος για Σαμαρά και Χαριστέα), όμως άμεση βελτίωση δεν υπήρξε. Ένα υποφερτό πεντάλεπτο, πάντως, απέφερε κάποιες καλές στιγμές, με το γυριστό του Γκέκα στο 68΄, το γύρισμα του Σαλπιγγίδη στον Καπετάνο στο 70΄ και το απελπιστικά άστοχο σουτ του τελευταίου από καλή θέση και την προσπάθεια του Σαλπιγγίδη, που με την είσοδό του έδωσε φρεσκάδα, στο 71΄ (τον ανέκοψαν την τελευταία στιγμή σε κόρνερ οι αμυντικοί). Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ελλάδας για να μειώσει και να επιστρέψει στον αγώνα χάθηκε στο 81΄, με τον Γιουνγκ Σουνγκ-Ριονγκ να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση σε κόρνερ, στο σουτ του Γκέκα. Από την πλευρά της, η Νότια Κορέα πλησίασε στο τρίτο γκολ στο 86΄ με τον Λι Τσουνγκ, όταν ο Τζόρβας επενέβη σωτήρια στην αριστερή γωνία του και παραχώρησε κόρνερ στο πλασέ του, στην τελευταία μεγάλη στιγμή του αγώνα, που σήμανε την πρώτη νίκη της ασιατικής ομάδας επί ευρωπαϊκού αντιπάλου σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκτός Κορέας. Διαιτητής: Μάικλ Χέστερ (Νέα Ζηλανδία)
Κίτρινες: Τοροσίδης
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Χου Γιουνγκ-Μο): Γιουνγκ Σουνγκ-Ριονγκ, Τσα Ντου Ρι, Λι Γιουνγκ-Πιου, Τσο Γιονγκ-Χουνγκ, Λι Τσουνγκ-Σου, Λι Τσονγκ-Γιουνγκ (90΄+ Κιμ Ζάε-Σουνγκ), Παρκ Γι-Σουνγκ, Κιμ Γιουνγκ-Βου, Κι Σουνγκ-Βενγκ (74΄ Κιμ Ναμ), Παρκ Τσου-Γιονγκ (87΄ Λι Σουνγκ-Γιουλ), Γιομ Κι-Χουν.
ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Τζόρβας, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Βύντρα, Παπαδόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης (46΄ Πατσατζόγλου), Χαριστέας (61΄ Καπετάνος), Γκέκας, Σαμαράς (59΄ Σαλπιγγίδης).